Konwersja mowy na tekst — jak pisać dużo i to znacznie szybciej

Konwersja mowy na tekst

Nie będę zbyt odkrywczy jeśli stwierdzę, że dużą część pracy prawnika zajmuje sporządzanie wszelakiego rodzaju pism — począwszy od maili do klientów, a skończywszy na pismach procesowych.

Myślę, że oprócz uczestniczenia w rozprawach oraz dokonywania wszelakiego rodzaju analiz, to właśnie ta część jest najbardziej czasochłonna.

Chyba każdemu zdarzało się też pisać długie SMSy czy nawet MMSy z poradami prawnymi.

Osobiście w moim przypadku jednym z narzędzi, które najbardziej przyśpieszyło moją codzienną pracę z tekstem, są programy do rozpoznawania mowy i konwersji mowy na tekst, dostępne zarówno na smartfonie jak i w Internecie.

Wystarczy otworzyć odpowiednią stronę internetową (w moim przypadku speechtexter.com):

speechtexter.com

Obsługa programu jest niezwykle prosta, wystarczy wybrać odpowiedni język, nacisnąć ikonkę mikrofonu i można swobodnie dyktować. To, co mówimy, jest automatycznie zamieniane na tekst pisany.

Jak widać, do obróbki tekstu służy prosty edytor tekstu, z prawej strony istnieje możliwość włączenia odpowiednich komend — wypowiadane słowa mogą zostać zamienione na znaki interpunkcyjne (np. „przecinek” => „,”).

Tekst można skopiować, wydrukować albo zachować w formacie „.txt” lub „*.doc”.

W moim przypadku „dyktowanie” tekstu jest tym bardziej pomocne, że w równocześnie mogę przeglądać inne dokumenty czy akta, cytować zawarte w innych tekstach wypowiedzi itd.

Oprócz darmowego rozwiązania udostępnionego przez firmę Google istnieją również inne rozwiązania takie jak rozwiązanie udostępnione przez spółkę Microsoft na platformie Azure.

platforma Azure

Oczywiście pomimo licznych zalet program posiada też swoje wady — tekst nie zawsze jest rozpoznawany prawidłowo, występują błędy interpunkcyjne i ortograficzne.

Poza tym oczywiście trzeba mieć na względzie kwestie związane z dyktowaniem tzw. danych wrażliwych.

Bartłomiej Kasprzyk
prawnik

Zdjęcie: Seej Nguyen

***

mPortal – nowa jakość w przeglądaniu Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych

Praktyka profesjonalnych pełnomocników pokazuje, jak ważne znaczenie ma Portal Informacyjny Sądów Powszechnych.

Oprócz obowiązku posiadania tam konta przez adwokatów czy radców prawnych związanego z doręczeniem pism sądowych strona jak i jej pełnomocnik otrzymują dostęp do bieżącego podglądu do spraw sądowych [Czytaj dalej…]